Taśmy tnące – jak dobrać?

Wybór odpowiedniej taśmy tnącej jest równie istotny, co sam zakup dobrej jakości piły taśmowej. Przy doborze tego elementu należy się kierować różnymi parametrami, które w dłuższej perspektywie mogą znacząco ułatwić przeprowadzanie obróbek. Nie bez znaczenia pozostaje także poprawa wydajności i efektywności pracy pilarki. Jak dobrać taśmę tnącą?

Wymiary taśmy

Długość taśmy tnącej powinna być prawidłowo dobrana do rodzaju używanej przecinarki, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z informacjami zawartymi w dokumentacji techniczno-ruchowej narzędzia. Nieco inaczej wygląda to w przypadku szerokości, która jedynie w modelach poziomych określana jest przez producenta. W przypadku maszyn pionowych, możliwości doboru taśmy pod kątem tego parametru są nieco większe. Z reguły im większa szerokość, tym większą stabilność pracy można uzyskać. Warto też pamiętać, że w przypadku cięć konturowych czynnikiem ograniczającym szerokość taśmy jest cięcie małych promieni.

Taśmy tnące – materiał ostrztasmy_tnace_do_drewnaa

Taśma tnąca może być wyposażona w taśmę z ostrzem zębów wykonanym z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu stal nierdzewną, która posiada twardość ok. 1000HV oraz pracuje w temperaturze maks. 600 stopni Celsjusza. Innym rozwiązaniem jest węglik spiekany o twardości ok. 1600HV oraz maks. temperaturze pracy 800 stopni. Ostrza zębów taśmy tnącej mogą być również diamentowe – w tym przypadku twardość wynosi ok. 9000HV. Dobór odpowiedniego rodzaju ostrza powinien być uzależniony od twardości materiału, który ma zostać poddany obróbce.

Dobór uzębienia

Podziałkę zęba definiuje się jako liczbę zębów, które występują na długości jednego cala taśmy (ok. 25,4 mm). Uzębienie może mieć podziałkę stałą lub zmienną. W pierwszym przypadku odległości między zębami zawsze są jednakowe, a w drugim – różne w ramach jednej sekwencji. Prawidłowy dobór uzębienia w dużym stopniu wpływa na optymalizację parametrów cięcia. W przypadku obróbki materiałów o przekroju pełnym, profili, kształtowników czy rur, zaleca się wybór przedziałki w oparciu o szerokość cięcia. W przypadku cięcia w pakietach grubość ścianki należy podwoić, niezależnie od ilość ciętych elementów.

Taśmy tnące – kształt i rozwiedzenie zębów

Kształt zębów zależy od kąta natarcia ostrza, a także przestrzeni między zębami. Wyróżnić można m.in. ząb standardowy, skokowy, hakowy, profilowy i trapezowy, które przeznaczone są do obróbki różnych materiałów. Nie bez znaczenia pozostaje także rozwiedzenie zębów piły, czyli naprzemienne rozgięcie ich na prawo i na lewo w stosunku do płaszczyzny taśmy nośnej. Rozwiedzenie standardowe wykorzystuje się do cięcia stali, odlewów i metali nieżelaznych o wymiarach powyżej 5mm. W przypadku rozwiedzenia grupowego, zyskać można poprawę gładkości przecinanych powierzchni. Rozwiedzenie prawo-lewo przeznaczone jest do obróbki materiałów łatwo skrawalnych, takich jak drewno, tworzywa sztuczne czy metale nieżelazne. Rozwiedzenie falowe zaleca się natomiast do cięcia blachy, rur i profili cienkościennych o średnicach do 5 mm.