Szlifierki do metalu i drewna

Szlifierki do metalu i drewna to narzędzia służące do końcowej obróbki utwardzonych powierzchni przedmiotów, które wcześniej zostały obrobione innymi metodami. Najczęściej wykorzystywane są do obróbki rożnego rodzaju półfabrykatów i półproduktów, ale również do obróbki końcowych wyrobów gotowych. Używane są zazwyczaj do obróbki różnych materiałów, na przykład drewna czy metalu.

Szlifowanie jest bardzo precyzyjną metodą obróbki wykończeniowej, umożliwiającą osiągnięcie dokładności wymiarowej w klasach 5-6. Głównym zadaniem technologicznym takich szlifierek jest obróbka na powierzchniach cylindrycznych czy płaszczyznach.

Szlifierka – działanie

 

ręczna szlifierka do drewna i metaluDziałanie szlifierek jest stosunkowo proste. Są narzędziami wieloostrzowymi. W narzędziu tym znajdują się tak zwane ściernice. Ściernice te wirują z bardzo dużą prędkością, dlatego muszą być odpowiednio wyważone i zaopatrzone w osłony. Z ich pomocą powierzchnie zostają zeszlifowane, a wiec odpowiednio wygładzone. Jest to niezwykle ważne działanie, które sprawia, że wytwarzane przedmioty i narzędzia stają się bezpieczne dla przyszłych użytkowników.

Narzędzie to można podzielić na różne rodzaje. Ze względu na rodzaj wykonywanych prac dzielimy je na przenośne i stacjonarne. Kolejny podział dotyczy rodzaju obrabianego materiału. Pod tym względem wyróżniamy szlifierki do drewna oraz do metalu.

Szlifierka do metalu

majster szlifuje metal za pomocą ręcznej szlifierki do metaluSzlifierki do metalu to wysoko funkcjonalne urządzenia, które pozwalają na precyzyjne wykończenie elementów metalowych. Na rynku producenci oferują różnego rodzaju szlifierki do metalu, które charakteryzują się różnymi cechami.

Jeśli szukamy szlifierki idealnej do domowego warsztatu, dobrym rozwiązaniem są wielofunkcyjne lub stołowe. Są one dostępne w rozsądnych cenach,  a jednocześnie charakteryzują się wysoką jakością i wytrzymałością. W przypadku kiedy szlifierka ma służyć jako narzędzie pracy w naszym przedsiębiorstwie, warto zdecydować się na przykład na szlifierkę przenośną. Takie narzędzie można łatwo zabrać do klienta i świadczyć usługi poza siedzibą firmy. W zależności od profilu przedsiębiorstwa dostępne są specjalistyczne szlifierki, na przykład do rur czy do frezowania krawędzi.

Szlifierka do drewna

Drewno jest materiałem, który stwarza bardzo duże możliwości obróbki. Dobra szlifierka do drewna musi spełniać się w najbardziej wymagających zadaniach. Jej wybór zależy głównie od rodzaju wykonywanej pracy. Z drewna tworzymy bardzo wiele różnych produktów, takich jak drzwi, podłogi, blaty czy meble. Na rynku wyróżnić można szlifierki do drewna taśmowe, mimośrodowe i oscylacyjne. Szlifierki taśmowe sprawdzą się przede wszystkim przy obróbce dużych, płaskich powierzchni, na przykład blatów czy drzwi. Podobnie jak szlifierka oscylacyjna. Do wypukłych czy wklęsłych powierzchni najlepiej sprawdzi się szlifierka mimośrodowa.

Szlifierka to wysoce funkcjonalne narzędzia do końcowej obróbki wielu powierzchni. Dobór odpowiedniego urządzenia zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia i pracy jaką będzie wykonywać. Warto w swoim zakładzie – zarówno w pracy, jak i w warunkach domowych – posiadać szlifierki do drewna, jak i do metalu, ponieważ znacząco usprawniają one końcową obróbkę przedmiotów.