Rodzaje przecinarek taśmowych

ergonomic_320-250_dgs_correction

Aby odpowiednio móc przecinać metalowe elementy potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Takim są przecinarki taśmowe – niezbędne właśnie do obróbki metalu.

Przecinarki taśmowe charakteryzują się wyposażeniem w brzeszczot tnący, oraz są dostępne w kilku różnych wariantach, warto więc dowiedzieć o nich nieco więcej, aby wiedzieć jak wybrać odpowiednią. Pod względem sposobu sterowania dzielimy je na: ręczne, grawitacyjne, półautomatyczne i automatyczne.

W przecinarkach taśmowych ręcznych cały proces sterowania czyli wsad, mocowanie materiału i opuszczanie ramienia odbywa się ręcznie. Są one wykorzystywane w zakładach i warsztatach ślusarskich i do pracy na budowach, czyli tam gdzie cięcie metalu wykonywane jest na mniejszą skalę. Ich największą zaletą jest prosta obsługa i mniejsze rozmiary niż przecinarek w pełni zautomatyzowanych.

Najlepszym przykładem przecinarki taśmowej grawitacyjnej jest model Bomar Workline 510.350 DG. Posiada opuszczane ramię, którego prędkość jest regulowana przez siłownik hydrauliczny z zaworem przepływowym. Najlepiej sprawdzi się w warsztatach pracujących w systemie jednozmianowym przy wycinaniu w materiałach o mniejszych i średnich średnicach. Dostępny jest także dopasowany do niego szeroki wybór wyposażenia dodatkowego.

Przecinarki taśmowe półautomatyczne Bomar sprawdzą się najlepiej na placach budowy, w warsztatach ślusarskich i halach produkcyjnych. Część z nich jest sterowana hydraulicznie, czyli mocowanie materiału i opuszczanie ramienia odbywa się za pomocą sterowania hydraulicznego. Ich szeroka oferta z pewnością pozwoli każdemu na wybranie modelu najlepiej odpowiadającego aktualnym potrzebom.

Przecinarki taśmowe automatyczne są szczególnie przydatne przy produkcji masowej i seryjnej, a to dzięki znacznie krótszemu procesowi produkcyjnemu niż przy użyciu innych rodzajów przecinarek. Obsługa przecinarek automatycznych jest bardzo prosta dla operatora. Najlepiej nadają się one do błyskawicznego i precyzyjnego gięcia rur, cięcia profili czy pełnych materiałów metalowych różnego rodzaju.