Przecinarki do metalu zasady BHP

Producenci przecinarek na bieżąco udoskonalają swoje elektronarzędzia nie tylko pod względem wydajności i precyzji cięcia, ale również pod kątem bezpieczeństwa pracy. Tylko przestrzegając zasady BHP, można zapobiec wielu groźnym wypadkom i znacząco wydłużyć żywotność sprzętu Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą poznać najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy obróbce metali. Zobacz, jakie są najważniejsze zasady BPH podczas stosowania przecinarki do metalu! 

Przygotowanie stanowiska pracy

W pierwszej kolejności należy skupić się na przygotowaniu idealnego stanowiska pracy. Elektroniczne przecinarki do metalu powinny znajdować się w suchym i zadaszonym pomieszczeniu. Bardzo ważne jest także to, aby podłoże było stabilne i równe. Jeżeli istnieje taka możliwość, to należy zadbać dodatkowo o porządne oświetlenie, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać precyzyjnych cięć. W pobliżu przecinarki elektrycznej powinny znaleźć się stosowne zabezpieczenia przeciwogniowe. Bardzo ważną rolę odgrywa także przygotowanie sprzętu. Podczas serwisowania należy zadbać o odpowiednie nasmarowanie maszyny. Prace serwisowy należy przeprowadzić oczywiście po odłączeniu elektronarzędzi od zasilania elektrycznego.

Obróbka skrawaniem metali – zasady BHP

Po przygotowaniu miejsca praprzecinarki do metalu zasady BHPcy i przecinarki należy skupić się na ubraniu roboczym/ochronnym. Uważać należy na zbyt luźną i pofałdowaną odzież. Jeżeli istnieje taka możliwość, to na mankiety warto nałożyć ściągacze. Przy obróbce skrawaniem metali ogromną rolę odgrywają okulary ochronne. Przy wielu elektronarzędziach przydać mogą się także dźwiękochłonne nauszniki.

Jak sprawdzić stan techniczny przecinarki?

Niestety nawet najlepsze jakościowo przecinarki od renomowanego producenta mogą ulec awarii, dlatego też przed ich użyciem warto dokładnie sprawdzić ich stan. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy przecinarka nie ma przebić prądu i czy sam silnik działa prawidłowo. Sprawdzić należy także prawidłowe ustawienie i zamocowanie klina/kaptura.

Przecinarki do metalu zasady BHP

W przypadku przecinarek tarczowych warto zastanowić się nad zamontowaniem specjalnej osłony narzędzi i niezawodnej obudowy. Przy większych przecinarkach istnieje możliwość zastosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci ogrodzenia przecinarki. Podczas pracy przecinarki zadbać należy o sprawne i bezpieczne odprowadzanie wiórów i różnorodnych odpadów. W czasie każdego postoju maszyny trzeba odsunąć piłę i tarczę od obrabianego przedmiotu. Narzędzia można wymienić tylko w trakcie postoju przecinarki. Dużym błędem jest pozostawianie maszyny w ruchu bez nadzoru i obsługi. Piły taśmowe i nowe tarcze wymieniać można jedynie po odłączeniu sprzętu od zasilania. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa najlepiej korzystać wyłącznie z oryginalnych narzędzi i podzespołów od renomowanych producentów, np. Bomar. Po zakończeniu pracy całą przecinarkę należy dokładnie oczyścić. Napraw sprzętu mogą dokonać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Przy zakupie nowej przecinarki do metalu, warto zwrócić uwagę nie tylko na to czy jest ona bezpieczna w użytkowaniu i serwisowaniu, ale również na to, czy nie będzie problemów z dokupieniem części wymiennych.