Obróbka drewna – jak wygładzić i szlifować drewno

Praca w drewnie wbrew pozorom wcale nie jest tak trudnym zadaniem jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka zwłaszcza, jak postawić się na odpowiednie narzędzia do obróbki drewna. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych majsterkowiczów, którzy chcą dowiedzieć się jak wygładzić drewno, aby w krótkim czasie uzyskać satysfakcjonujący efekt.


Wygładzanie drewna od a do z

Drewno jak powszechnie wiadomo jest bardzo plastycznym materiałem, dzięki czemu przy niewielkim nakładzie siły, można wydobyć z niego jego naturalne piękno. Podstawową metodą obróbki jest oczywiście szlifowanie, które w dużym skrócie mówiąc polega po prostu na wygładzeniu powierzchni drewna oraz na usunięciu starej powłoki. Warto wspomnieć także o tym, że odpowiednia obróbka drewna zwiększa znacząco zdolności adhezyjne. Do szlifowania drewna można wybrać narzędzia ręczne i elektryczne. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi. Przy małych powierzchniach oczywiście w zupełności wystarczą ręczne narzędzia do obróbki drewna. Jeżeli w grę wchodzi oszlifowanie większych powierzchni, to warto skorzystać z pomocy elektronarzędzi.

Grubość papieru do ścierania ma znaczenie

Mało osób zdaje sobróbka drewna za pomocą szlifierkiobie sprawę z tego, że przy szlifowaniu drewna ogromną rolę odgrywa grubość papieru ściernego. Godną uwagi praktyką jest rozpoczynanie prac od papieru najgrubszego i stopniowe sięganie po papier z najmniejszym ziarnem ściernym. Przy zmianie granulacji pamiętać należy o tym, aby pozbyć się pyłu z drewna. Pamiętać należy także o tym, że zbyt gruby papier, może niestety uszkodzić nieodwracalnie wybrane powierzchnie drewniana. Zbyt drobny papier z kolei nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Grubość papieru warto dobierać przede wszystkim do gatunku danego drewna. Jeżeli chodzi o sosnę i świerk, to najlepiej sprawdzi się papier ścierny o mniejszej ilości ziarna na podłożu. Twarde drewno (dąb, buk) zdecydowanie lepiej szlifuje się grubym papierem.

Jak wygładzić drewno ręcznie?

Ręczne szlifowanie jest bardzo precyzyjne i niesłychanie dokładne. Jego największą wadą jest z kolei to, że praca jest bardzo żmudna i czasochłonna. Szlifowanie ręczne doskonale sprawdzi się nie tylko przy niewielkich powierzchniach, ale również przy skomplikowanych kształtach, gdzie występuje wiele załamań. Do szlifowania ręcznego przeznaczonych jest wiele narzędzi. Mowa tutaj między innymi o blokach, klockach i specjalnych uchwytach, do których mocuje się papier ścierny. Niektóre klocki z papierem mają bardzo nietypowe kształty, dzięki czemu będzie można oszlifować nawet trudno dostępne miejsca. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt należy zawsze szlifować wzdłuż słojów.

Profesjonalne elektronarzędzia do szlifowania

Osoby, które mają do oszlifowania większe powierzchnie, powinny jak najszybciej postawić na profesjonalne narzędzia do obróbki drewna. W pracy nad drewnem przydać mogą się na przykład szlifierki taśmowe, oscylacyjne albo mimośrodowe. Do gratowania i wygładzania powierzchni drewnianych wykorzystuje się także szczotkownice (gratownice). Największą zaletą tych urządzeń jest wysoka wydajność i niesłychana precyzja obróbki. Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej wysokiej jakości narzędzia do obróbki drewna dla domowych majsterkowiczów, jak i również dla profesjonalnych warsztatów stolarskich.