Cięcie stali – najlepsze metody

Cięcie to jedna z podstawowych metod obróbki stali, polegająca na rozdzielaniu opracowywanego materiału przy użyciu odpowiednich narzędzi. Istnieją różne formy wykorzystania tej techniki. Metody cięcia mogą różnić się m.in. szybkością, oddziaływaniem termicznym na stal, wielkością ubytku w materiale czy jakością uzyskanego efektu. W zależności od obranej techniki, obróbka ta powinna pozwalać na precyzyjne rozdzielenie stali wzdłuż ustalonej linii oraz nie pozostawiać żadnych śladów na krawędziach i pozostałych płaszczyznach elementu.

Cięcie tlenowe i plazmowe

Jednym z najstarszych sposobów obróbki blachy stalowej jest cięcie stali srtlenowe. W tym celu wykorzystuje się palnik tlenowy, którego prawidłowe ustawienie determinuje równość uzyskanej powierzchni. Materiał narażony jest jednak na pewne szkody. Na krawędzi dolnej powstaje żużel, a część górna zaokrągla się pod wpływem oddziaływania wysokiej temperatury. Stal może być cięta także z wykorzystaniem łuku plazmowego. Metoda ta jest szybsza od tlenowej, jednak wiąże się z uzyskaniem krawędzi o niższej jakości. Plazmowe cięcie stali najlepiej sprawdza się w przypadku blach o grubości 6-40 mm. W przypadku grubszych elementów zwiększa się ilość żużlu oraz odkształceń krawędzi.

Laserowe i wodne cięcie stali

Laserowe cięcie stali daje efekty porcięcie stali za pomocą laseraównywalne do cięcia plazmowego. Laser zapewnia wysoką precyzję nawet w przypadku bardzo skomplikowanych kształtów. Minusem tej metody jest stosunkowo wolne tempo pracy. Do najnowocześniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań należy cięcie stali wodą. Obróbka wykonywana jest na zimno, co eliminuje ryzyko powstawania przebarwień, odkształceń i uszkodzeń w elemencie poddawanym cięciu. Oddzielanie materiału odbywa się na skutek oddziaływania skoncentrowanej energii strumienia sprężonego wody, wymieszanego z proszkiem ściernym. Mieszanka ta podawana jest na stal poprzez dyszę o odpowiedniej średnicy. Woda skierowana na blachę posiada ponaddźwiękową prędkość, dzięki czemu efektywnie usuwa materiał ze szczelin w procesie erozji i zmęczenia ścinającego. Metoda ta pozwala na cięcie blach stalowych o grubości nawet 190 mm.

Cięcie skrawające, plastyczne i elektroerozyjne

Do najpopularniejszych i najprostszych metod cięcia stali należy skrawanie. Wykonuje się je przy użyciu specjalnych urządzeń, np. frezarek CNC czy pił taśmowych do metalu. Metoda ta najczęściej stosowana jest w przypadku prętów, rur czy bloków. Kolejny rodzaj to cięcie plastyczne, czyli tłoczenie. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się tokarki. Proces ten polega na podziale metalu z naruszeniem spójności materiału, ale bez powstającego ubytku. Do cięcia plastycznego zalicza się m.in. dziurowanie, okrawanie czy nacinanie. Nieco bardziej zaawansowanym technologicznie procesem jest cięcie elektroerozyjne. W tym przypadku wycinanie odbywa się przy użyciu metody elektroiskrowej i znajduje zastosowanie jedynie w materiałach przewodzących prąd. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest do wykonywania szczegółowych elementów, np. precyzyjnych narzędzi.